czwartek, 20 czerwca 2013

Pokonać bezsenność



Bezsenność coraz częściej dotyka młodych ludzi. Przemęczenie i stres, a także nadmierne spożywanie napojów kofeinowych czy alkoholu wpływa na zaburzenie produkcji melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za regulację cyklu dobowego organizmu. Zdarza się, że kłopoty ze snem są skutkiem poważnych zaburzeń psychicznych, np. depresji. Wtedy konieczne jest nie tylko leczenie farmakologiczne, ale często także psychiatryczne.



Z medycznego punktu widzenia bezsenność polega na trudnościach z zasypianiem i mimowolnym skracaniem długości snu, prowadzącym do obniżenia sprawności organizmu. Problem pojawia się, gdy zaburzenia snu utrzymują się w ciągu trzech nocy tygodniowo, przynajmniej przez miesiąc. Osoby cierpiące na bezsenność, które zgłaszają się do lekarza, najczęściej robią to po kilku latach od zaobserwowania pierwszych niepokojących objawów. Tymczasem porady specjalisty należy zasięgnąć dużo wcześniej.

Charakterystyczne objawy to uczucie chronicznego wyczerpania i związane z nim kłopoty z koncentracją i pamięcią, a także pogorszenie nastroju i silne bóle głowy. Przedłużający się stan przemęczenia jest wyniszczający dla organizmu. Jak dbać o zdrowy sen? Przede wszystkim należy zrezygnować z wszelkich substancji pobudzających, takich jak kawa, napoje energetyczne czy papierosy, a także z obfitych posiłków na kilka godzin przed zaśnięciem. Koniecznością jest także ustalenie stałych godzin zasypiania. Dobre nawyki związane ze snem poprawią nie tylko kondycję fizyczną organizmu, ale także samopoczucie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz