piątek, 28 czerwca 2013

Gdy pogoda sprawia ból


Choć większość społeczeństwa traktuje ich jak hipochondryków, meteopaci odczuwają realne dolegliwości zdrowotne związane ze zmianami pogody. Złe samopoczucie, pesymizm, niestabilność emocjonalna oraz zmiany psychosomatyczne takie jak: osłabienie organizmu, senność, bóle głowy i stawów, to jedne z najczęściej występujących objawów. Meteopatia to poważne schorzenie, które może uprzykrzyć życie.

wtorek, 25 czerwca 2013

Niszczy nas stres i „wyścig szczurów”


Co czwarty Polak cierpi na zaburzenia psychiczne takie jak omamy, fobie czy ataki paniki – wynika z informacji Instytutu Psychiatrii i Neurologii na temat kondycji psychicznej Polaków w wieku 18-64 lat. Coraz więcej osób boryka się z zaburzeniami schizofrenicznymi, neurozami i depresją, ale także nawracającymi stanami lękowymi. Słabą kondycję psychiczną mieszkańców naszego kraju widać szczególnie w zatłoczonych szpitalach i ośrodkach psychiatrycznych. Rocznie trafia do niż aż 1,5 miliona osób, co oznacza, że Polska znajduje się w czołówce „szpitalnych psychoz” Europy. Skąd biorą się problemy ze zdrowiem psychicznym społeczeństwa? 

czwartek, 20 czerwca 2013

Pokonać bezsenność



Bezsenność coraz częściej dotyka młodych ludzi. Przemęczenie i stres, a także nadmierne spożywanie napojów kofeinowych czy alkoholu wpływa na zaburzenie produkcji melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za regulację cyklu dobowego organizmu. Zdarza się, że kłopoty ze snem są skutkiem poważnych zaburzeń psychicznych, np. depresji. Wtedy konieczne jest nie tylko leczenie farmakologiczne, ale często także psychiatryczne.



Z medycznego punktu widzenia bezsenność polega na trudnościach z zasypianiem i mimowolnym skracaniem długości snu, prowadzącym do obniżenia sprawności organizmu. Problem pojawia się, gdy zaburzenia snu utrzymują się w ciągu trzech nocy tygodniowo, przynajmniej przez miesiąc. Osoby cierpiące na bezsenność, które zgłaszają się do lekarza, najczęściej robią to po kilku latach od zaobserwowania pierwszych niepokojących objawów. Tymczasem porady specjalisty należy zasięgnąć dużo wcześniej.

czwartek, 13 czerwca 2013

Stres piękności szkodzi?


Stres staje się plagą współczesności. Mimo, że zdajemy sobie sprawę z negatywnych skutków jakie wywołuje, często nie jesteśmy w stanie nad nim zapanować. Niestety długotrwałe odczuwanie napięcia wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie psychiczne. Nadmierne wydzielanie kortyzolu – hormonu stresu – może powodować także nieodwracalne zmiany w wyglądzie. 

Stres niszczy wewnętrznie, a organizm buntując się daje tego zewnętrzny dowód, widoczny nie tylko na twarzy, ale także całym ciele. 


środa, 5 czerwca 2013

Sprawny umysł po pięćdziesiątce


Dziewięciu na dziesięciu Polaków boi się swojej starości – wynika z badań CBOS. Do największych lęków należy niedołężność i utrata pamięci. Tymczasem umysł można „ćwiczyć” i utrzymywać w dobrej kondycji przez długie lata.

Proces rozwoju ludzkiego mózgu trwa przez całe życie. Z kolejnymi doświadczeniami poprawia się jego zdolność do adaptacji, samonaprawy i uczenia się. Wszystko dzięki zjawisku plastyczności neurologicznej, która wykształca się już w okresie dziecięcym. Najbardziej przydatna staje się jednak dopiero w starszym wieku, kiedy obumierają komórki nerwowe i pogarsza się funkcjonalność umysłu. Jak zadbać o sprawność umysłową na emeryturze?