czwartek, 11 kwietnia 2013

Jak leczyć się odpowiedzialnie?

Poszukując informacji dotyczących zjawiska samoleczenia wśród Polaków, natrafiłem na badanie „Jak Polacy biorą leki”*. Wynika z niego, że blisko połowa pacjentów nie stosuje się do zaleceń lekarza. Co więcej, aż 45% nie zawsze zażywa wszystkie przepisane leki. Najbardziej niepokojąca jest jednak znikoma wiedza naszego społeczeństwa na temat stosowania leków. Okazuje się bowiem, że co dziesiąta osoba w ogóle nie czyta ulotek dołączanych do produktów leczniczych. 

Polacy nie czytają ulotek, przez co nie mają świadomości dotyczącej wskazań i przeciwwskazań dotyczących stosowania leków. Zjawisko to, podobnie jak samoleczenie i stawianie autodiagnozy w Internecie, zaczyna przybierać formę globalnego problemu społecznego. Wydaje nam się, że jednoczesne zażycie na przykład kilku leków przeciwbólowych złagodzi ból. To poważny błąd. Przedawkowanie może znacznie pogorszyć jakość działania substancji, powodować wystąpienie efektów ubocznych czy prowadzić do tragicznych w skutkach zapaści. Szacuje się, że kilka tysięcy osób rocznie trafia do szpitali z powodu złego zażywania leków, w tym najczęściej właśnie ogólnodostępnych środków przeciwbólowych. 

W ramach kampanii edukacyjnej „Applikuj leki rozważnie” opracowano listę dobrych praktyk w zakresie stosowania leków. Ich przestrzeganie jest podstawą bezpiecznego i skutecznego leczenia. 

Czytaj ulotki dołączane do leków 
To warunek konieczny w każdej terapii. Zawsze należy dokładnie przeczytać całą ulotkę. Szczególnie ważne są informacje na temat interakcji leku z innymi preparatami, sposobu stosowania i dawkowania, a także możliwych działań niepożądanych. W razie jakichkolwiek wątpliwości obowiązkowo należy korzystać z fachowej porady lekarza lub farmaceuty. 

Żyj zdrowo i pamiętaj o profilaktyce 
Regularna aktywność fizyczna, unikanie używek i odpowiednia ilość snu – to główne czynniki wpływające na zdrowy styl życia i dobre samopoczucie, które w pewnym stopniu pozwalają także ograniczyć zapotrzebowanie na leczenie farmakologiczne. 

Konsultuj się z lekarzem i rozmawiaj na temat przepisywanych leków 
Badanie pokazuje, że co czwarty pacjent w ogóle nie pyta lekarza o przepisywane leki. Podczas wizyty należy rozmawiać ze specjalistą i szczegółowo informować go o stosowaniu innych leków, by uniknąć niebezpiecznych interakcji. Specjalista powinien udzielić wyczerpującej informacji na temat działania przepisanych środków i ewentualnej możliwości zastosowania tańszych zamienników. 

Zapytaj farmaceutę 
W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem, można zasięgnąć porady farmaceuty. Istotne jest przede wszystkim konsultowanie stosowania i dawkowania leków bez recepty, a także łączenia ich z innymi preparatami. 

Nie przerywaj terapii – stosuj zamienniki 
W przypadkach, gdy leczenie jest kosztowne, zdarza się, że pacjenci samodzielnie ograniczają dawkowanie leku lub całkowicie rezygnują z terapii. Należy jednak pamiętać, że przerwanie lub ograniczenie leczenia może mieć niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia. W sytuacji, gdy zalecony lek jest zbyt drogi, należy poprosić lekarza lub farmaceutę o przepisanie tańszego zamiennika. 


* Wyniki badania „Jak Polacy biorą leki”, przeprowadzonego przez Millward Brown dla spółki Pharma Partner, 2013



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz