piątek, 10 maja 2013

Błędne koło, czyli problemy zdrowotne i psychofizyczne u dzieci z nadwagą


Niedawno zaprezentowano raport UNICEF „Warunki i jakość życia dzieci w krajach rozwiniętych”. Analizował on pięć obszarów życia, w tym zdrowie, bezpieczeństwo oraz styl życia najmłodszych. Niestety nie wypadliśmy dobrze w zestawieniu zajmując 21 miejsce.

Największym problemem przebadanych dzieci, okazuje się otyłość. Obecnie 17% nastolatków w Polsce w wieku 11, 13 i 15 lat ma nadwagę. Niepokojący jest fakt, że w ciągu dekady liczba dzieci dotkniętych tym problemem podwoiła się.


Nadmierne przybieranie na wadze jest konsekwencją stylu życia, a także wynikiem złych nawyków żywieniowych. Raport uwzględnia również elementy, które wpływają na funkcjonowanie organizmu. Okazuje się, że tylko 60% dzieci zadeklarowało, że codziennie je śniadanie, podczas gdy regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków jest fundamentem dobrego metabolizmu, a tym samym prawidłowego rozwoju dziecka. Pełnowartościowe – to znaczy uwzględniające wszystkie produkty w odpowiednich proporcjach, gwarantujący dobrze zbilansowaną dietę. Tymczasem jedynie 31% dzieci codziennie je jeden owoc. Na podstawę prawidłowego rozwoju psychofizycznego składa się także aktywność fizyczna. Tymczasem z raportu wynika, że tylko 21% młodzieży poświęca przynajmniej godzinę dziennie na intensywne ćwiczenia fizyczne.

W konsekwencji dzieci łatwo gromadzą zbędne kilogramy, a nadwaga staje się coraz większym problemem, który wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie, ale także na rozwój społeczny najmłodszych. Często dzieci z nadwagą mają problemy ze snem i bywają apatyczne.


Otyłość prowadzi do obniżenia jakości życia dziecka. W konsekwencji zaś do zaniżonej samooceny i wynikających z niej kompleksów. Dzieci są często dyskryminowane przez rówieśników, stają się obiektem żartów i drwin, są wykluczane z wspólnych zabaw. Negatywne oceny innych mogą wpływać na zaburzone postrzeganie siebie. Z kolei brak tolerancji i zrozumienia, a także stereotypowe, przesycone uprzedzeniami, myślenie o osobach otyłych, skutkuje przygnębieniem, stanami lękowymi a nawet depresją. Niezrozumienie oraz presja otoczenia powoduje u dzieci poczucie zagubienia i winy, które wynikają z często bezskutecznej walki ze zbędnymi kilogramami. Co więcej, wywołane nimi kompleksy mogą powodować obsesyjne myślenie o swoim wyglądzie i jedzeniu, tworząc błędne koło i blokując skuteczną walkę z kilogramami.

Warto więc lepiej zadbać o kondycję psychofizyczną pociech, gdyż to, w jakiej formie są obecnie, wpływa na ich dalszy rozwój, a także formę w dorosłym życiu. Oprócz wprowadzenia zbilansowanej diety, a także regularnej aktywności fizycznej, nie zapominajmy o komforcie psychicznym dzieci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz