środa, 29 maja 2013

Młodzi, ambitni pracoholicy


Trudna sytuacja na rynku pracy, stale rosnące bezrobocie i kryzys gospodarczy sprawia, że stawianie obowiązków zawodowych na pierwszym miejscu nikogo już nie dziwi. Okazuje się jednak, że coraz częściej proporcje pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym zostają zaburzone. Jak pokazuje badanie CBOS* co dziesiąty Polak jest uzależniony od pracy. Pracoholicy to najczęściej osoby młode, posiadające własne firmy lub będące pracownikami wyższych szczebli: dyrektorzy, kierownicy czy menadżerowie dużych korporacji. Łączy ich zespół cech, które na co dzień są pożądane: ambicja, dążenie do perfekcji, chęć ciągłego doskonalenia, nastawienie na sukces. Jednak doprowadzone do przesady mogą tworzyć wybuchową i destrukcyjną mieszkankę.

piątek, 24 maja 2013

Choroba psychiczna to nie wstyd


W naszym społeczeństwie dominuje przekonanie, że choroby psychiczne przynoszą wstyd, zarówno osobom chorującym, jak też ich najbliższym. Uważa tak aż 73% Polaków. Prawie dwie trzecie (65%) deklaruje jednocześnie, że ma życzliwy stosunek do chorych psychicznie, w tym nieco ponad polowa określa go jako „raczej życzliwy”. Do obojętności przyznaje się 26%, a do niechęci jedynie 5% Polaków. Z czego wynika nastawienie do osób dotkniętych chorobą psychiczną?

środa, 22 maja 2013

Rak piersi a zdrowie psychiczne

Po odważnej decyzji znanej aktorki Angeliny Jolie o poddaniu się podwójnej mastektomii, w mediach zawrzało. Rozpoczęła się dyskusja dotycząca świadomości kobiet na temat raka piersi, profilaktyki oraz dostępnych metod leczenia. Istotne w tym przypadku są jednak także zmiany zachodzące w psychice kobiety. Paraliżujący lęk, poczucie bezsilności, dyskomfort związany z leczeniem, przygnębienie i obawa o najbliższych to czynniki, które wpływają negatywnie na samoocenę i często prowadzą do poważnych zaburzeń psychicznych, w tym m.in. depresji.

Efekty uboczne mastektomii, chemioterapii czy radioterapii są silnym obciążeniem psychicznym dla kobiety, tym bardziej, że walka z chorobą jest często kojarzona z utratą kobiecości. Odjęcie piersi, wypadające włosy lub brak możliwości zajścia w ciążę prowokują powstawanie wielu kompleksów.

piątek, 17 maja 2013

Bezrobocie szkodliwe dla zdrowia



Według danych CBOS aż 65% dorosłych Polaków wskazuje bezrobocie jako główny powód złego samopoczucia. Niespodziewana utrata lub bezskuteczne poszukiwanie pracy powodują uczucie porażki, utraty wiary we własne możliwości, bezsilność i załamanie, które w efekcie mogą prowadzić do wielu zaburzeń: od bezsenności po stany lękowe, depresję, a nawet myśli samobójcze.



Długotrwałe bezrobocie powoduje utratę poczucia bezpieczeństwa oraz obawę o przyszłość swoją i najbliższych. Ponadto osoby bezrobotne często zmagają się z problemami związanymi z pozycją społeczną, w tym także przerwaniem rozwoju zawodowego i osobistego. Zdarza się, że sięgają wtedy po używki – alkohol czy narkotyki stają się chwilową ucieczką od codziennych problemów i „szarej rzeczywistości”. Niestety efektem takiego działania jest pogorszenie się stanu zdrowia, zarówno psychicznego jak i fizycznego, a często także pogorszenie relacji z najbliższymi i pogłębienie depresji.


piątek, 10 maja 2013

Błędne koło, czyli problemy zdrowotne i psychofizyczne u dzieci z nadwagą


Niedawno zaprezentowano raport UNICEF „Warunki i jakość życia dzieci w krajach rozwiniętych”. Analizował on pięć obszarów życia, w tym zdrowie, bezpieczeństwo oraz styl życia najmłodszych. Niestety nie wypadliśmy dobrze w zestawieniu zajmując 21 miejsce.

Największym problemem przebadanych dzieci, okazuje się otyłość. Obecnie 17% nastolatków w Polsce w wieku 11, 13 i 15 lat ma nadwagę. Niepokojący jest fakt, że w ciągu dekady liczba dzieci dotkniętych tym problemem podwoiła się.


Nadmierne przybieranie na wadze jest konsekwencją stylu życia, a także wynikiem złych nawyków żywieniowych. Raport uwzględnia również elementy, które wpływają na funkcjonowanie organizmu. Okazuje się, że tylko 60% dzieci zadeklarowało, że codziennie je śniadanie, podczas gdy regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków jest fundamentem dobrego metabolizmu, a tym samym prawidłowego rozwoju dziecka. Pełnowartościowe – to znaczy uwzględniające wszystkie produkty w odpowiednich proporcjach, gwarantujący dobrze zbilansowaną dietę. Tymczasem jedynie 31% dzieci codziennie je jeden owoc. Na podstawę prawidłowego rozwoju psychofizycznego składa się także aktywność fizyczna. Tymczasem z raportu wynika, że tylko 21% młodzieży poświęca przynajmniej godzinę dziennie na intensywne ćwiczenia fizyczne.