piątek, 28 czerwca 2013

Gdy pogoda sprawia ból


Choć większość społeczeństwa traktuje ich jak hipochondryków, meteopaci odczuwają realne dolegliwości zdrowotne związane ze zmianami pogody. Złe samopoczucie, pesymizm, niestabilność emocjonalna oraz zmiany psychosomatyczne takie jak: osłabienie organizmu, senność, bóle głowy i stawów, to jedne z najczęściej występujących objawów. Meteopatia to poważne schorzenie, które może uprzykrzyć życie.

Meteopaci cierpią nie tylko w okresie przejściowym z miesięcy zimowych na wiosenne. Najsilniej reagują na charakterystyczne dla pory letniej burze, upały, gwałtowne zmiany temperatury i skoki ciśnienia. Pogorszeniu ulega wtedy zarówno kondycja fizyczna jak i psychiczna. W skrajnych przypadkach dolegliwości mogą prowadzić do depresji, problemów z oddychaniem, a nawet zawału serca.

Jak nie dać się pogodzie? Przede wszystkim nie należy wspomagać się wyłącznie środkami przeciwbólowymi czy pobudzającymi. W walce z sinymi bólami głowy należy stosować zimne okłady oraz ćwiczenia relaksacyjne. Osobom, które czują rozdrażnienie związane ze zmianą ciśnienia i temperatury powietrza, szczególnie podczas upałów i burz, zaleca się stosowanie środków działających uspokajająco, takich jak melisa. Pomocne mogą okazać się także prozdrowotnie działające rośliny, np. żeń-szeń czy guarana. Stanowczo nie powinno się spożywać kawy oraz mocnej herbaty. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, nie walczmy z sennością – sen działa kojąco oraz regenerująco. W skrajnych przypadkach, przy nasilonych i długotrwałych dolegliwościach, niezbędna może okazać się wizyta u lekarza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz