środa, 5 czerwca 2013

Sprawny umysł po pięćdziesiątce


Dziewięciu na dziesięciu Polaków boi się swojej starości – wynika z badań CBOS. Do największych lęków należy niedołężność i utrata pamięci. Tymczasem umysł można „ćwiczyć” i utrzymywać w dobrej kondycji przez długie lata.

Proces rozwoju ludzkiego mózgu trwa przez całe życie. Z kolejnymi doświadczeniami poprawia się jego zdolność do adaptacji, samonaprawy i uczenia się. Wszystko dzięki zjawisku plastyczności neurologicznej, która wykształca się już w okresie dziecięcym. Najbardziej przydatna staje się jednak dopiero w starszym wieku, kiedy obumierają komórki nerwowe i pogarsza się funkcjonalność umysłu. Jak zadbać o sprawność umysłową na emeryturze?

Warto przede wszystkim zdrowo się odżywiać, wybierając niskokaloryczne produkty. Ważne jest także, by co dzień stawiać umysłowi nowe wyzwania. Doskonałym sposobem na zachowanie dobrej kondycji umysłowej jest nauka języków obcych, podróżowanie i rozwijanie zainteresowań. Wbrew pozorom nawet małe zmiany pomogą urozmaicić codzienność i „ćwiczyć” mózg. Wystarczy zamiast ulubionego stolika w kawiarni wybrać inny, spotkać się z nowymi, ciekawymi ludźmi lub zdobyć nowe umiejętności. Współczesny świat nie stawia prawie żadnych granic – warto więc to wykorzystać, szczególnie na emeryturze.


5 rad jasności umysłu na emeryturze
1.  Postaw na różnorodność i zerwij z rutyną – wybierając się do kawiarni wybierz tą, w której jeszcze nie byłeś.
2.  Popraw swoją dietę – ogranicz spożycie ciężkostrawnych, wysokokalorycznych produktów. Obniżają bowiem funkcjonalność mózgu.
3.  Wyjedź za granicę – poznaj nowe kultury i języki. Taka wyprawa przyniesie nie tylko wiele ciekawych doświadczeń. Będzie także dobrym pretekstem do nauki języka obcego.
4.  Rozwijaj swoje zainteresowania – zapisz się na kurs języka lub zajęcia tematyczne. Poznasz ciekawych ludzi i nauczysz się nowych umiejętności!
5.  Bądź na czasie – często kontaktuj się z młodymi. Inne podejście do życia i ich znajomość nowych technologii będą wymagającym acz skutecznym ćwiczeniem dla umysłu.

Poprzez różnorodną stymulację, nawet uszkodzone połączenia nerwowe są zastępowane zdrowymi, a dotąd słabo pracujące komórki wracają do swojej pierwotnej funkcjonalności. Dzięki temu nawet po poważnym urazie, takim jak udar, często udaje się przywrócić niemal pełną sprawność mózgu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz