czwartek, 21 lutego 2013

Świat w depresji

Depresję określa się często jako zaburzenie nastroju lub pogorszenie samopoczucia. Brzmi niewinnie, prawda? Tymczasem została ona uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. O skali choroby świadczy coraz większa liczba zachorowań. Eksperci przewidują, że do roku 2020 depresja znajdzie się na drugim miejscu, zaraz po schorzeniach układu krążenia


Lekarze szacują, że na depresję choruje obecnie ponad 120 milionów ludzi na świecie. Co roku około 500 tysięcy z nich umiera w wyniku prób samobójczych. W Europie dochodzi do 200 tysięcy takich przypadków rocznie. Według specjalistów ponad 80% ofiar samobójstw sygnalizuje swoje zamiary lekarzom lub bliskim. Pozostali najczęściej ukrywają chorobę w obawie przed wykluczeniem społecznym lub bagatelizują ją uznając, że prędzej czy później minie jak zły nastrój. W Polsce rocznie dochodzi do blisko sześciu tysięcy prób samobójczych w ciągu roku. Zdaniem specjalistów około pół miliona Polaków cierpi na depresję, ale tylko połowa jest diagnozowana i poddaje się specjalistycznej terapii.


Przyczyn depresji jest wiele. Niekiedy choroba pojawia się w następstwie silnego urazu psychicznego, długotrwałego stresu lub traumatycznego przeżycia. Zdarza się też, że jest efektem obciążenia genetycznego lub skutkiem dolegliwości somatycznej. Jednak bez względu na powody, depresja jest poważną chorobą, która wymaga złożonego i przeważnie długofalowego procesu terapii. Jako lekarz psychiatra i terapeuta, zawsze staram się zwracać uwagę, zarówno swoim pacjentom jak również ich bliskim, że leczenie nie polega jedynie na farmakologicznej walce z chorobą. Równie ważna, a czasami nawet istotniejsza, okazuje się psychoterapia indywidualna lub grupowa, dzięki której pacjent uczy się rozpoznawać reakcje własnego organizmu, kontrolować nastrój i emocje. 

Zbliża się Światowy Dzień Walki z Depresją. To szczególny czas poświęcony edukacji i popularyzacji wiedzy o chorobie, która wyłącza z aktywnego życia coraz więcej pozornie zdrowych osób. Pamiętajmy jednak, że depresja nie jest wyrokiem – można ją skutecznie wyleczyć.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz